Hírek
2015. Május 02. 05:00, szombat |
Külföld
Forrás: Kovács Andrea, az MTI tudósítója jelenti:
Ukrán válság: a szakadárok haderejét az oroszok képzik ki

Kelet-Ukrajnában, az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött területen mintegy 50 ezres hadsereg jött létre, amelyet orosz kiképzők készítenek fel az ukrán fegyveres erők elleni harcra.
Közölte mindezt Andrij Taranov, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője pénteken a Szabadság rádiónak adott nyilatkozatában.
Arra a kérdésre, hogy képes-e megvédeni magát Ukrajna egy ekkora haderővel szemben, a tisztségviselő kijelentette: "az ukrán fegyveres erők mennyiségi és minőségi szempontból, valamint technikai felszereltségüket tekintve képesek válaszolni minden kihívásra".
Emlékeztetett arra, hogy eddig négy részleges mozgósítási hullám zajlott le, jelenleg van folyamatban az ötödik. Szavai szerint nagy arányban vannak olyanok, akik egy év szolgálatot már letöltöttek, és önként folytatják tovább. "Ezek az emberek komoly harci tapasztalatokkal rendelkeznek" - tette hozzá Taranov. Példaként említette erre a 25-ös és a 95-ös légi deszant dandárt.
Taranov közölte, hogy Ukrajna védelmének biztosítása jelenleg elsősorban a tüzérségre épül. Kérdésre válaszolva biztosított afelől, hogy harci repülőgépek bevetése esetén a légelhárítás is készen áll megvédeni az országot.
Andrij Liszenko, a Kijev által terrorellenesnek nevezett kelet-ukrajnai hadművelet szóvivője pénteken arról számolt be, hogy az elmúlt 24 órában két ukrán katona veszette életét a konfliktus övezetében.
A hadműveleti parancsnokság adatai szerint egyre több támadás éri az utóbbi napokban az ukrán katonákat a frontvonal mentén. Péntek délután hat óráig a szakadárok 29 alkalommal szegték meg a tűzszünetet. Több helyen vetettek be olyan - nagy kaliberű - aknavetőket és golyószórókat, amelyeket a tartós rendezést célzó minszki megállapodás szerint ki kellett volna vonniuk az ütközőzónából. A támadások javarészt a Donyeck környékén lévő Opitne, Avgyijivka és Piszki településeknél, délen az Azovi-tengerparton fekvő Sirokine falunál, északon pedig a Luhanszktól nem messze található Scsasztyánál lévő ukrán állásokat érték.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről
Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba
2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld
Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére
Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.
2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld
Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.
2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa
Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.