Városlista
2026. január 8, csütörtök - Gyöngyvér

Hírek

2020. December 23. 17:03, szerda | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Új gyógymód a koronavírus okozta betegségek ellen

Új gyógymód a koronavírus okozta betegségek ellen

A magyar kormány és az amerikai Lilly gyógyszergyártó megállapodást írt alá több ezer magyar Covid-19-fertőzött beteg bamlanivimab antitest-terápiával történő gyógyításáról

- tájékoztatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerdán az MTI-t. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelemzés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) - Európában első országként, december 12-én - engedélyezte a bamlanivimab nevű készítmény vészhelyzetbeli alkalmazását az enyhe és a közepesen súlyos koronavírusos betegek kezelésére olyan pozitív vírusteszttel rendelkező felnőtteknél és 12 éves vagy annál idősebb, 40 kilogrammnál nagyobb testtömegű serdülőknél, akiknél fennáll a nagyfokú kockázata annak, hogy a Covid-19 betegség súlyos stádiumába kerüljenek.

A bamlanivimab antitest-terápia jelentősen csökkentheti a koronavírus-betegség szövődményeit, így számos esetben elkerülhető a beteg kórházi kezelése, ami a betegek gyorsabb gyógyulásán túl enyhítheti az orvosokra, nővérekre és a teljes kórházi rendszerre nehezedő terhet is - írták.

A bamlanivimab-infúzió beadása kijelölt kórházi centrumokban fog megtörténni, a terápiát az állam ingyenesen biztosítja. A szer engedélyezett adagja egy egyszeri, 700 milligrammos intravénás infúzió, amelyet a pozitív vírusteszt után a lehető leghamarabb, a tünetek jelentkezése után tíz napon belül kell beadni.

Közölték: az antitest-terápiához a magyar betegek már január második felében hozzájuthatnak; az első negyedévben több ezer ampulla érkezik Magyarországra. A bamlanivimab az első monoklonálisantitest-terápia, amely veszélyhelyzeti felhasználásra hatósági jóváhagyást kapott az Egyesült Államokban, majd Kanadában. A gyógyszert a Lilly az első amerikai gyógyult betegek egyikéből vett vérmintából fejlesztette ki.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 08. 07:38, csütörtök | Belföld

Nagy Márton: 2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés

2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés - hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor látogatást tett az Operatív Törzs Ügyeleti Központjában

Orbán Viktor látogatást tett szerdán az Operatív Törzs budapesti Ügyeleti Központjában, ahonnan a hóhelyzet kezelését irányítják. A kormányfő a látogatásról a Facebook oldalán több bejegyzésben is beszámolt.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Hófúvás miatt másodfokú riasztást adott ki a HungaroMet a Dunántúlon

Hófúvás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki a barcsi járásra a HungaroMet Zrt. csütörtök hajnalban.

2026. Január 07. 07:53, szerda | Belföld

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.