Városlista
2024. november 25, hétfő - Katalin

Hírek

2016. Szeptember 14. 07:33, szerda | Bulvár
Forrás: mti

Percenként tizenkét szó legépelésére voltak képesek majmok pusztán a gondolataikkal

Percenként tizenkét szó legépelésére voltak képesek majmok pusztán a gondolataikkal

Percenként akár tizenkét szó legépelésére is képesek voltak majmok egy gondolatvezérlésre épülő technológia révén, amely jelentősen megkönnyítheti a mozgási rendellenességgel élő emberek kommunikációját.

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett technológia az agyi elektromos jelek közvetlen leolvasásával irányítja a számítógép kurzorját a képernyőn lévő billentyűzet felett - olvasható az egyetem honlapján.

A technológia korábbi verzióit már sikerrel tesztelték bénult emberek bevonásával, de a gépelés folyamata lassú és pontatlan volt. A módosításoknak köszönhetően azonban a technológia immár olyan gépelési sebességet és precizitást biztosít, amely elegendő egy értelmes párbeszéd megvalósításához.

Más, például a szem vagy az arcizmok mozgását követő módszerek is léteznek a mozgási rendellenességgel élő emberek kommunikációjának megkönnyítésére, ám ezek sokszor nehézkesek, fárasztóak az alkalmazóik számára. Az agyi elektromos jelek közvetlen leolvasása azonban megoldást jelenthet ezen kihívások egy részére.

Az agyba ültetett multi-elektróda tömb közvetlenül leolvassa a jeleket az agy azon régiójából, amely a számítógép egerének mozgatásához használt kéz- és karmozdulatokat irányítja. A kutatók most az érintett jelek leolvasását és a megfelelő betűk kiválasztását végző algoritmust fejlesztették tovább, aminek köszönhetően a majmok csaknem háromszor gyorsabban tudtak gépelni, mint a korábbi verziókkal.

A mostani tesztbe bevont majmokat arra tanították be, hogy legépeljék a képernyőn látott betűket. A Proceedings of the IEEE című folyóiratban közölt eredmények szerint a feljavított technológiának köszönhetően az állatok akár tizenkét szót is képesek voltak legépelni egyetlen perc alatt. A majmokat a The New York Times című lap cikkeiből és Shakespeare Hamletjéből vett sorokkal tesztelték.

A szakemberek szerint a technológiát használó emberek valószínűleg ennél lassabban fognak gépelni, mivel ők át is gondolják a mondanivalójukat és a szavak betűzését is. Ezen kívül a környezet is elvonhatja a figyelmüket és az állapotuk is lassíthatja a kommunikáció ütemét. A technológiát idővel tovább lehet fejleszteni az okostelefonokon és táblagépeken használt prediktív szövegbevitel funkcióval.

A mostani vizsgálat azt is bebizonyította, hogy a beültetett érzékelő éveken át stabil marad. A részt vevő majmoknak négy évvel ezelőtt ültették be az implantátumokat, amelyek semmilyen teljesítménybeli csökkenést vagy mellékhatást nem okoztak az állatoknál.

fotó: illusztráció

Címkék: gépelés, kísérlet, majom

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 08:10, péntek | Bulvár

A Szabó Balázs Bandája új lemezével indul turnéra

Turnéra indul új lemezével a Szabó Balázs Bandája. A Keringés című stúdióalbumot egy tízállomásos koncertsorozaton népszerűsíti a zenekar, ennek második és kiemelt állomása november 30-án a fővárosi Dürer Kert.

2024. November 21. 07:48, csütörtök | Bulvár

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit

Egy évi fogházbüntetésre ítélték két évre felfüggesztve azt a mentőápolót, aki nem vitt kórházba egy ittas állapotban elesett férfit, hanem hazavitte.

2024. November 19. 07:51, kedd | Bulvár

Tizenhat évre ítélték a kiskorú tanítványait szexuálisan molesztáló gyulai karateedzőt

Tizenhat év fegyházbüntetésre ítélték azt a 69 éves gyulai férfit, aki karateedzőként kiskorú tanítványait molesztálta - tájékoztatott a Békés Vármegyei Főügyészség hétfőn közleményben.