Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2012. Január 17. 09:44, kedd | Külföld
Forrás: Saját forrás

Minden, amit az Európai Parlamenti elnökválasztásról tudni kell

Minden, amit az Európai Parlamenti elnökválasztásról tudni kell

Ma és holnap új elnököt, alelnököket és kvesztorokat választ az Európai Parlament.

Kedden és szerdán új elnököt, 14 alelnököt és 5 kvesztort választ az Európai Parlament. Az elnöki posztért Martin Schulz (szocialista, német), Diana Wallis (liberális, brit) és Nirj Deva (konzervatív‑reformer, brit) száll ringbe. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabbakat az elnökválasztás menetéről.

Miért most választ elnököt az EP?

Egy parlamenti ciklus öt évig tart, az elnökök, alelnökök, kvesztorok és a szakbizottsági elnökök mandátuma azonban két és fél évre szól. A parlamenti ciklus most ért félidejéhez, ezért tartanak most elnökválasztást.

Kiből lehet elnökjelölt?

Bármely képviselő indulhat az elnökválasztáson, amennyiben egy frakció vagy legalább negyven képviselő támogatja indulását.

Hogyan zajlik az elnökválasztás?

A szavazás titkos, a képviselők az ülésterem közepén elhelyezett urnába dobják szavazatukat. Az a jelölt lesz az elnök, aki megkapja az érvényesen leadott szavazatok többségét. Az üresen leadott vagy rontott szavazatok érvénytelenek.

Ha az első körben egyik jelölt sem kapja meg a szükséges mennyiségű szavazatot, második kört rendeznek, amelyben a korábbi jelöltek mellett új jelöltek is indulhatnak. A szabályok ugyanazok, mint az első körben. Amennyiben szükséges, harmadik körre is sor kerül ugyanezekkel a feltételekkel.

Ha még ekkor sem sikerül megválasztani az elnököt, a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részvételével negyedik kört rendeznek. Az lesz az elnök, aki több szavazatot kap. Szavazategyenlőség esetén az idősebb jelölt lesz az elnök.

Melyek az elnök feladatai?

Az elnök felügyeli az Európai Parlament és szervei munkáját, valamint a plenáris vitákat. Ő képviseli az Európai Parlamentet, az Európai Tanács találkozói előtt ő ismerteti a Parlament álláspontját a napirenden szereplő témákról.

Az elnök írja alá az EU végleges költségvetését, és a Tanács elnökével közösen szignálja az elfogadott jogszabályokat.

Hogyan választják az alelnököket?

Az alelnököket az elnökjelöltekhez hasonlóan jelölik, és az elnökválasztás után választják meg őket titkos szavazással. Az elnökjelöltek neve közös listán szerepel. Azt a legfeljebb tizennégy jelöltet, akik az első fordulóban a leadott szavazatok abszolút többségét megszerzik, a szavazatszámok sorrendjében megválasztottnak nyilvánítják. Ha a megválasztott jelöltek száma nem éri el a tizennégyet, újabb szavazást tartanak. Ha szükséges, harmadik kört is rendeznek, amelyben relatív többség is elegendő az alelnökök megválasztásához.

Ha csak tizennégy jelölt van, akkor közfelkiáltással választják meg őket, rangsorukról szavazással döntenek.

Kik a kvesztorok és mi a feladatuk?

Az öt kvesztort az alelnökökhöz hasonló módon választják meg. A kvesztorok felelősek a képviselőket érintő adminisztratív- és pénzügyekért.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök

2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld

Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.

2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld

A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött

2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld

Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen

Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.