Hírek
2012. Március 19. 14:13, hétfő |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
Fehér tetővel a hőség ellen

Fehér tetők építése nagyban segíti a városi hőszigeteffektus csökkentését – mutatták ki amerikai kutatók.
A szakemberek azt vizsgálták, miként segíti a háztetők „kifehérítését” célzó New York-i program Michael Bloomberg polgármester azon erőfeszítéseit, hogy 2030-ra 30 százalékkal csökkentsék az amerikai megapoliszban az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Kimutatták, hogy 2011 nyarának legmelegebb napján New Yorkban a fehér tetők több mint 5 Celsius-fokkal hűvösebbek voltak, mint a hagyományos fekete színűek. 2011. július 22-én, amikor a hőhullám csúcsán a városban az elektromos energiafelhasználás rekordnagyságúra rúgott, a sötét, fényelnyelő tetők felületén 76 Celsius-fokot mértek, miközben a fehér tetők 5 fokkal kevesebbre hevültek. 2011 nyarának átlagát tekintve a fehér tető felületén mért csúcshőmérséklet több mint 6 fokkal kevesebb volt, mint a szokásos fekete tetőn – olvasható a Science Daily tudományos ismeretterjesztő hírportálon közzétett tanulmányban.
A New York-i „hideg tető” programhoz hasonlóan a fehér tetők széles körű elterjesztésével csökkenteni lehetne a városok hőmérsékletét, miközben áramot lehetne megspórolni, és csökkenteni lehetne az üvegházhatású gázok kibocsátását is – idézte a portál Stuart Graffint, a Kolumbia Egyetem szakemberét.
A városokban a hőmérséklet általában melegebb, mint a körülötte lévő területeken: az aszfalt, a sötét színű beton- és téglaépületek, a fémszerkezetek több hőt nyelnek el, mint a környező erdős-mezős területek. Ezt a jelenséget nevezik városi hőszigetnek. New Yorkban a hőszigetnek jellegzetesebb hatása van: az éjszakai hőmérsékletet néhány fokkal emeli, ami elkerülhető lenne – állítja egy korábbi tanulmány.
A városok tetői általában a vízszigetelésükhöz használt szurok miatt feketék, mert ez az anyag képlékeny, és jobban idomul a tetők geometriájához. Ám klimatikus szempontból sokkal ésszerűbb világos, fehér tetőket építeni – mondta Graffin.
A tanulmány társszerzője, a NASA tudósa, Cyntia Rosenzweig rámutatott arra, hogy a klímaváltozás a következő évtizedek növekvő problémája lesz. Miközben manapság nyaranta átlagosan 14 napon át mérnek 32 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet New Yorkban, néhány évtized múlva már átlagban 30 napon át lesz ilyen forróság.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 04. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: az Európai Bizottság tévúton jár, ha azt gondolja, az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatá
Az Európai Bizottság tévúton jár, azt gondolja, hogy az emberek nélkül is meg lehet hozni egy egész Európa sorsát meghatározó fontos döntést, de téved, az ukrán uniós tagság nem fog megtörténni
2025. Július 03. 07:34, csütörtök | Belföld
Mávinform: hosszabb a menetidő a győri fővonalon
Késésekre kell számítani kedd délután a győri vasúti fővonalon, ahol egy műszaki hibás vonat okozott fennakadást.
2025. Július 03. 07:32, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot
A kormány elfogadta a 3 százalékos otthonteremtési hitelprogramot, az új támogatást mindenki igénybe veheti, aki az első saját lakását vagy házát szeretné megvenni -
2025. Július 03. 07:31, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: a határ a csillagos ég Magyarország és az Egyesült Államok kapcsolatában
Az elmúlt hónapok során sikerült megteremteni az amerikai-magyar kapcsolatok új aranykorának stabil alapjait, Donald Trump elnök hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést