Városlista
2025. május 23, péntek - Dezső

Hírek

2025. Május 02. 09:43, péntek | Külföld
Forrás: MTI

Fehér Ház: teljes mértékben az együttműködésen alapul az amerikai-ukrán ásványkincs-kitermelést érintő partnerség

Fehér Ház: teljes mértékben az együttműködésen alapul az amerikai-ukrán ásványkincs-kitermelést érintő partnerség

Az amerikai elnöki hivatal csütörtökön adott ki összefoglalót a szerdán aláírt szerződésről.

A Fehér Ház szerint a partnerség révén az Egyesült Államok gazdasági kockázatot vállal "Ukrajna szabad, békés és szuverén jövőjének" megteremtése érdekében, az egyezség pedig erősíti az amerikai-ukrán stratégiai partnerséget.

Az amerikai közlemény hangsúlyozza, hogy a megállapodás alapján megalakításra kerülő közös alapba kerül az ukrajnai természeti erőforrások kiaknázására vonatkozó projektekhez kapcsolódó kitermelési jogok, licenszdíjak és egyéb kifizetések 50 százaléka.

A befolyó összegből új gazdasági projekteket finanszíroznak, ami hosszú távú megtérülést biztosít majd az amerikai és az ukrán félnek - olvasható az összefoglalóban.

A megállapodás hatálya alá tartozó természeti erőforrásokra vonatkozó projektek érintik az ásványokat, szénhidrogéneket, valamint kapcsolódó infrastrukturális fejlesztéseket.

A szerződés kikötéseként szerepel az, hogy az Egyesült Államokat elsőbbségi jog illeti meg a kitermelt erőforrásokhoz való hozzáféréshez, illetve jogot kap arra, hogy kijelölje a vásárlót. "A gazdasági biztonság nemzetbiztonság és ez a fontos biztosíték megelőzi azt, hogy kritikus fontosságú erőforrások rossz kezekbe kerüljenek" - olvasható a Fehér Ház által kiadott összefoglalóban.

Az amerikai-ukrán megállapodásban az is szerepel, hogy egyetlen olyan állam és vállalkozás sem juthat bevételhez Ukrajna újjáépítéséből, amely részt vett az "orosz háborús gépezet" ellátásában.
Az amerikai-ukrán partnerségi megállapodás működtetéséért felelős vállalat igazgatóságába 3-3 tagot delegál az Egyesült Államok és Ukrajna.

Címkék: trump, Ukrajna, USA

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 23. 07:33, péntek | Külföld

Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására

Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben \"terroristapártoló\" tevékenység miatt - közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.

2025. Május 23. 07:27, péntek | Külföld

Fehér Ház: a törvény teljes erejével lépnek fel a washingtoni zsidó múzeumnál történt gyilkosság elkövetőjével szemben

A törvény teljes erejével lép fel az amerikai igazságszolgáltatás a washingtoni izraeli nagykövetségi két alkalmazottja elleni gyilkosság elkövetőjével szemben

2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld

Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat