Hírek
2011. Július 03. 14:21, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress
Eltűnő korkedvezmény, egyéni számla – változnak a nyugdíjszabályok

Ha a parlament elfogadja a javaslatot, akkor jelenlegi formájában megszűnik a korkedvezményes nyugdíj, továbbá megismerkedhetünk az egyéni számlákkal is. Az itt összegyűjtött pénz szigorú szabályok szerint, de örökölhető lesz.
A tervezet szerint a korhatár előtt „elvonulók” 2012 januárjától csak úgynevezett jövedelempótló juttatást kapnak. Az már eldőlni látszik, hogy ez az összeg nem fog rendszeresen emelkedni, így jövőre a költségvetés már 6-7 milliárd forintot spórolhat. Fontos, hogy e mellett nem lehet majd dolgozni sem.
A különleges helyzetben lévők, többek közt a rendvédelmi dolgozók korkedvezményes nyugdíját a javaslat szerint 2013. január elsején vezetik ki a rendszerből. Ezt a lehetőséget azért nem lehet a jövő évben megszüntetni, mert a hatályos társadalombiztosításról szóló törvény 2013. január 1-jétől rendelkezne erről.
A javaslat megszüntetné a korengedményes nyugdíjat is. Az eddig gyakran alkalmazott foglalkoztatáspolitikai eszköz célja az volt, hogy ha leépítés miatt az idősebb dolgozókat el kell küldeni, akkor ők már ne váljanak munkanélkülivé, hanem a foglalkoztató terhére már állami ellátásban részesülhessen.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium tájékoztatása szerint a jövőben a rendszer egyik legfontosabb eleme az egyéni számla lesz. Ezen a számlán csak a munkavállaló által befizetett járulék szerepelne, és, ha eljön az idő, akkor az itt összegyűlt egyenleg, valamint a várható hátralévő élettartam alapján határozzák meg azt az összeget, melyet kézhez kaphatunk.
Látható, hogy a befolyó pénznek csak egy részét fordítják majd a nyugdíjak kifizetésére. Ennek oka, hogy a beérkező járulék három célt kell, hogy szolgáljon: egyrészt ebből kell fedezni az idősek kifizetéseit, finanszírozni kell a nem öregségi különleges ellátásokat (árvák és özvegyek támogatása), valamint ki kell egyensúlyozni a pénzügyi és demográfia hiány által okozott egyensúlytalanságot.
Jelenleg a három cél nem különül el egymástól. A javaslat szerint a jövőben a dolgozó befizetései finanszíroznák a későbbi öregségi, az ideiglenes özvegyi nyugdíj és az árvaellátás költségeit. A munkavállalóktól beszedett összegeket az aktuális kifizetések fedezeteként használnák fel - írja az index.hu.
A tervezet szerint az egyéni járulék tízről húsz százalékra emelkedne, míg a munkavállalói befizetések egy részével „felbruttósítanák” a dolgozók bérét.
Az örökléssel kapcsolatban Varga Mihály, miniszterelnökséget vezető államtitkár hangsúlyozta, hogy az egyéni számlán felhalmozott összeget át lehet örökíteni, ennek azonban jó néhány feltétele lesz. Egyrészt csak az egyéni számlaegyenleget lehetne örökölni, de csak akkor, ha a dolgozó még a nyugdíjba vonulása előtt meghal.
Azt is szigorúan szabályozzák majd, hogy ki örökölheti ezt a pénzt: első körben a házastárs, annak hiányában pedig a gyermekek örökölnének. A javaslat szerint külön vizsgálandó kérdés lesz, hogy az élettársi kapcsolat milyen megítélés alá esik, valamint, hogy a vér szerinti és fogadott gyermekek azonos megítélés alá esnek-e.
Jó hír ugyanakkor, hogy nem csak felhalmozott magánnyugdíj-pénztári egyenlegrész lesz örökölhető.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2023. Június 07. 09:31, szerda | Belföld
Katasztrófajelenetek Tolnában, sárfolyam sodorta el az autókat
Szekszárdtól északnyugatra, Kétyen valóságos saras vízözön alakult ki kedden délután.
2023. Június 07. 07:00, szerda | Belföld
Augusztus végén megnyílik a felújított Corvin áruház Budapesten
Corvin Palace néven nyit meg augusztus végén a felújított Corvin Áruház a budapesti Blaha Lujza téren, az eredeti állapotban helyreállított homlokzatot takaró háló kedden ünnepélyes keretek között került le az épületről.
2023. Június 07. 06:58, szerda | Belföld
Álhír, hogy egy magyar KFOR katonának irányított véradásra lenne szüksége
Egyik sérülttel kapcsolatosan sem merült fel eddig szakmai igény irányított véradásra.
2023. Június 06. 14:37, kedd | Belföld
Több mint 150 millió forintnyi hamisított terméket, köztük LEGO-játékot foglalt le a NAV
Hamis LEGO-játékot, szabadidőruhákat és partiszetteket foglalt le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a 153 millió forint értékűrakományra az M43-as autópályán egy bolgár rendszámú kamionban ellenőrzésekor bukkantak.