Hírek
2021. Január 07. 17:02, csütörtök |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Előrehozott parlamenti választásokat írtak ki Koszovóban

Feloszlatta a koszovói parlamentet és előrehozott választásokat írt ki február 14-re Vjosa Osmani, az elnöki teendőket ellátó házelnök - közölte a pristinai sajtó csütörtökön.
Az előrehozott parlamenti választásokat azt követően kellett kiírni, hogy a koszovói alkotmánybíróság a múlt hónapban érvénytelennek nyilvánította a kormány megválasztását.
A testület indoklása szerint a kormányt nem az alkotmánnyal összhangban választották meg, mert Efrem Arifi roma kisebbségi képviselő szavazata - amely nélkül nem alakulhatott volna meg a kormány tavaly júniusban - érvénytelen volt.
Koszovóban mintegy tíz éve egyetlen kormány sem tudta kitölteni hivatali idejét, ami miatt a lakosság kiábrándult az országot függetlensége kikiáltása óta irányító volt szakadár vezetőkből, és a másfél évvel ezelőtti választásokon a szociáldemokrata-nacionalista Önrendelkezés (Vetevendosje) lett az ország legnagyobb pártja. Az elhúzódó koalíciós tárgyalásokat követően Albin Kurti alakíthatott kormányt, amely azonban néhány hónap után összeomlott, és Kurtit Avdullah Hoti váltotta a kormány élén.
Hoti úgy szerezte meg a megválasztásához kellő többséget a parlamentben, hogy őrá szavazott Arifi, akit 2018-ban 15 hónap börtönre ítéltek, mert egy civil szervezeten keresztül 26 ezer eurót sikkasztott el. Az alkotmánybíróság azt állapította meg, hogy Arifi jogellenesen vett részt a parlamenti szavazáson, mert a törvény értelmében nem gyakorolhatja képviselői jogait az, akit három éven belül jogerősen bűnösnek mondtak ki büntetőperben.
Vjosa Osmani házelnök november elején vette át az államfői teendőket, miután Hashim Thaci köztársasági elnök lemondott, amikor megtudta, hogy a hágai különleges ügyészség megerősítette az ellene felhozott vádakat, melyek szerint háborús és emberiesség elleni bűnöket követett el.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 23. 07:33, péntek | Külföld
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben \"terroristapártoló\" tevékenység miatt - közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
2025. Május 23. 07:27, péntek | Külföld
Fehér Ház: a törvény teljes erejével lépnek fel a washingtoni zsidó múzeumnál történt gyilkosság elkövetőjével szemben
A törvény teljes erejével lép fel az amerikai igazságszolgáltatás a washingtoni izraeli nagykövetségi két alkalmazottja elleni gyilkosság elkövetőjével szemben
2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld
Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat