Hírek
2021. Július 03. 05:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: katasztrófavédelem
Borzasztóan sok lakástűz volt az első félévben, sokan meghaltak

Az év első hat hónapjában 3815 otthonban keletkezett tűz, 42-en meghaltak, 302-en megsérültek - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pénteken az MTI-vel a félévi összesítés számait.
A lakástüzekben több mint 47 ezer négyzetméternyi ingatlan égett le, csaknem akkora terület, mint Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontja - áll a közleményben.
A tűzoltók 341 életet ugyan megmentettek, de 42 ember meghalt, legtöbben füstmérgezésben - közölték.
Átlagosan negyven perc kellett ahhoz, hogy a tűzoltók megfékezzék a lángokat, ám a leghosszabb beavatkozás nyolc órán át tartott. Az első fél évben keletkezett lakástüzek eloltásához 2400 munkaórára volt szükség 7313 riasztást követően - írták.
A közlés szerint a legtöbb lakástűz nyílt láng, vagyis öngyújtó és gyufa használata, illetve főzés miatt keletkezett, második helyen az elektromos eredetű tüzek, harmadik helyen a fűtési rendszer meghibásodása, negyedik helyen pedig a dohányzás áll.
A kéményekben 672 lakástűz keletkezett. Ennek az is az oka, hogy még mindig sokan fűtenek hulladékkal, és nem mindenki él az ingyenes kéményseprés lehetőségével - tették hozzá.
Gázpalackok 180 helyszínen nehezítették a tűzoltók munkáját, és 81 lakás olyan mértékben megrongálódott, hogy az ott élőknek átmenetileg el kellett hagyniuk. A szándékosság gyanúja 99 esetben merült fel, ezeket a rendőrséggel közösen vizsgálják a tűzoltók - áll a közleményben.
Az OKF felhívta a figyelmet arra, hogy azokban az otthonokban, ahol volt füstérzékelő, nem történt haláleset, legfeljebb könnyű sérülés, és a tűz sem tudott elharapózni.
Arról is beszámolnak, hogy a tűzoltókat az első fél évben 532 alkalommal riasztották szén-monoxiddal összefüggő esethez, és 148-an szenvedtek valamilyen mértékű mérgezést, 15 emberen pedig már nem lehetett segíteni.
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a mérgező gáz csak a fűtési szezonban jelent veszélyt. Ezzel ellentétben, minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet, amely nyílt lánggal működik - olvasható a közleményben.
Nagy melegben sokan használnak klímát megfelelő szellőzés hiányában, azok pedig segíthetik a "gyilkos gáz" kialakulását. Ezért minden nyílt égésterű vízmelegítő és fűtőeszköz közelébe érdemes szén-monoxid-érzékelőt telepíteni - írták.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 10. 07:25, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a Tisza Párt hadügyminiszter-jelöltje Ukrajnát dicsőíti, és külföldről kapja az utasításokat
A Tisza Párt hadügyminiszter-jelöltje Ukrajnát dicsőíti, és külföldről kapja az utasításokat - mondta Orbán Viktor a Patrióta YouTube-csatornáján szerdán megjelent interjúban.
2025. Július 09. 20:37, szerda | Belföld
Nyitrai Zsolt és Kósa Ádám: a nyugdíjszerű ellátásban részesülők is megkapnák az élelmiszerutalványt
A nyugdíjas-élelmiszerutalványt nemcsak a nyugdíjasok, hanem a más, nyugdíjszerű ellátásban részesülők, így a fogyatékossággal élők is megkapnák
2025. Július 09. 12:18, szerda | Belföld
Hubai Imre: az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban
A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének
2025. Július 09. 07:13, szerda | Belföld
Nagy Bálint: újranyithat a Hévízi Tófürdő fürdőháza, készül a létesítmény hosszú távú fejlesztési koncepciója
A kormány 381 millió forint támogatást biztosít a Hévízi Tófürdő nemrég bezárt, tavi fürdőépületének rövidtávú helyreállítására