Hírek
2011. Augusztus 05. 14:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
33 000 éve kezdődhetett a kutya háziasítása
A szibériai Altaj-hegység egyik barlangjában a kutatók egy 33 000 éves, jó állapotban lévő kutyakoponyára bukkantak, amely az állat háziasításának legkorábbi bizonyítéka lehet.
A koponya azonban még farkasokra jellemző jegyeket is hordoz, így a tudósok szerint ekkoriban vehette kezdetét a kutyák megszelídítése.
A koponya röviddel az utolsó jégkorszak leghidegebb időszakát követő évekből származhat, és egyáltalán nem hasonlít sem a modern kutyák csontjaira, sem pedig a farkasokéra. Ugyanis bár a mérete hasonló azokhoz a kutyákéhoz, amelyek 1000 évvel ezelőtt Grönlandon éltek, és már teljesen szelídek voltak, a nagy méretű fogak inkább a 31 000 évvel ezelőtt Európában élt vad farkasokéra emlékeztetnek - írja a PLoS One.
Ebből következtetnek arra a kutatók, hogy körülbelül 33 000 évvel ezelőtt kezdődhetett meg a farkasok önkéntelen háziasítása, és ezt példázza ez a koponya is. A tudósok elmondták: ebben az időszakban az ember még rengeteget vadászott, így sok csontot hagyott maga után, ami vonzó volt a farkasok számára. Néhány példány egy idő után tartósan az ember nyomába szegődött, és végül lassan szelíddé vált - egy ilyen félig vad, félig háziasított kutya maradványai lehetnek a friss leletek.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 01. 14:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor: világszínvonalú kutatóközpont jön létre Magyarországon
2026. Április 01. 11:00, szerda | Belföld
KSH: januárban a bruttó átlagkereset 840 600 forint volt
2026 januárjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 840 600, a nettó átlagkereset 585 700 forint volt.
2026. Április 01. 07:20, szerda | Belföld
Takács Péter: évente húszmilliárd forinttal többet fordít a kormány CT-, MR- és ultrahang-diagnosztikára
Évente húszmilliárd forinttal többet fordít a kormány CT-, MR- és ultrahang-diagnosztikára, mint eddig - hangsúlyozta a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden Baján.
