Hírek
2016. Április 13. 15:30, szerda |
Bulvár
Forrás: mti
A szexuálisan terjedő betegségek is hozzájárulhattak a monogámia kialakulásához
A szexuálisan terjedő betegségek is hozzájárulhattak a monogámia kialakulásához a földművelésre áttérő őskori társadalmakban - állapította meg számítógépes szimulációval egy kanadai kutatócsoport.
Amikor a vadászó-gyűjtögető csoportok letelepedtek és földművelő közösségeik egyre nagyobbra nőttek, a nemi betegségek terjedése jelenthette azt a veszélyt, amely miatt a monogámia társadalmi normája kialakulhatott - idézte a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál a Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányt.
A kanadai Waterloo-i Egyetem kutatói demográfiai és fertőzésterjedési paramétereken alapuló számítógépes szimulációval modellezték azt, hogyan alakulhattak az emberi csoportokon belül a partnerkapcsolati szokások.
"Kutatásunk arra világít rá, hogy a természeti környezet egyes tényezői, többek között a fertőző betegségek alapvetően befolyásolhatják a társadalmi szabályok alakulását. Azt is megmutattuk, hogy a matematikai modelleket nemcsak a jövő megjósolására, hanem a múlt megértésére is használni lehet" - magyarázta Chris Bauch matematikus, a tanulmány egyik szerzője.
Amikor a populáció létszáma megnő, a nemi betegségek károsítják a poligám férfiak termékenységét, így a partnerkapcsolati szokások megváltoztatása a legelőnyösebb az egyén és a csoport számára is - mutatták ki a tudósok.
Az őskori vadászó-gyűjtögető csoportokban szokás volt, hogy néhány férfi - a minél több utód érdekében - "monopolizálta" a nemi érintkezést, a populáción belül élő nők közül sokkal lépett kapcsolatba.
Ezekben a korai társadalmi csoportokban, ahol egyszerre legfeljebb harminc szexuálisan aktív egyed élt, a nemi betegségek járványai nem tartottak sokáig, a csoport életét sem befolyásolták jelentősen.
Azonban ahogy a földművelés elterjedésével megnőtt a csoportok lélekszáma, a kutatók szerint nőtt a nemi betegségek gyakorisága a poligám hálózatokban, amelyek egymással is "átfedésben lehettek"
Modern gyógyszerek hiányában a szifilisz, a chlamydia és a gonorrhea okozta meddőség is gyakorivá válhatott, ezért előnyösebbnek bizonyult egyetlen partnerrel kapcsolatot tartani, de még fontosabb volt, hogy megbüntessék azokat a férfiakat, akik kitartottak a poligámia mellett.
A monogámiát erőltető csoportok így legyőzhették azokat, akiknél nem voltak ilyen szabályok - állapították meg a kutatók.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 08:10, péntek | Bulvár
A Szabó Balázs Bandája új lemezével indul turnéra
Turnéra indul új lemezével a Szabó Balázs Bandája. A Keringés című stúdióalbumot egy tízállomásos koncertsorozaton népszerűsíti a zenekar, ennek második és kiemelt állomása november 30-án a fővárosi Dürer Kert.
2024. November 21. 07:48, csütörtök | Bulvár
Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
Egy évi fogházbüntetésre ítélték két évre felfüggesztve azt a mentőápolót, aki nem vitt kórházba egy ittas állapotban elesett férfit, hanem hazavitte.
2024. November 20. 07:48, szerda | Bulvár
Szakértők szerint csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
2024. November 19. 07:51, kedd | Bulvár
Tizenhat évre ítélték a kiskorú tanítványait szexuálisan molesztáló gyulai karateedzőt
Tizenhat év fegyházbüntetésre ítélték azt a 69 éves gyulai férfit, aki karateedzőként kiskorú tanítványait molesztálta - tájékoztatott a Békés Vármegyei Főügyészség hétfőn közleményben.